Współczesna stomatologia daje szerokie możliwości leczenia uzębienia. Piękne i zadbane zęby są wizytówką każdego człowieka. To również aspekt estetyczny, który podnosi samoocenę i dodaje pewności siebie. Jednak zdarzają się sytuacje, w których uzębienie z różnych przyczyn nie jest kompletne. W obecnych czasach nie stanowi to żadnego problemu i w prosty sposób można uzupełnić braki. Jedną z możliwości jest wszczepienie implantu stomatologicznego.
Czym są implanty stomatologiczne?
Implant zębowy określany jest jako sztuczny korzeń zęba, który swoim kształtem przypomina niewielką śrubę. Do ich wykonania najczęściej wykorzystywany jest tytan. Jego zadaniem jest odtworzenie funkcji naturalnych korzeni. Wszczepianie implantu polega na umiejscowieniu go w kości, celem stworzenia podstawy, na której po zrośnięciu, osadzane są sztuczne zęby.
5 popularnych mitów dotyczących implantów.
Na co dzień można spotkać się z wieloma mitami, które dotyczą wszczepienia implantów. Do najpopularniejszych należą:
MIT 1 – implanty stomatologiczne mogą uczulać
Część osób w obawie o reakcję alergiczną rezygnuje z możliwości wszczepienia implantów. Jednak to błędny tok myślenia. W procesie produkcji wykorzystywany jest tytan, który jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów. Dodatkowo nie wywołuje on reakcji alergicznych. Tytan jest jednym z najbardziej biozgodnych materiałów, które są wykorzystywane w stomatologii. Reakcje alergiczne są sporadycznym zjawiskiem. Jednak w przypadku jej wystąpienia można zastosować wszczep cyrkonowy.
MIT 2 – implanty wykluczają możliwość przeprowadzenia rezonansu magnetycznego
To popularny mit dotyczący implantów zębowych. Nie ma przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego. Jednak należy pamiętać, aby przed wykonaniem badania, poinformować lekarza o posiadaniu implantu.
MIT 3 – każdy dentysta może wszczepić implant zębowy
Implantologia to wymagająca i zaawansowana dziedzina medycyny, która stale się rozwija. Specjaliści muszą posiadać wiedzę z zakresu chirurgii, protetyki stomatologicznej oraz praktykę i doświadczenie. Planowanie i realizacja wszczepienia implantów często wymaga zaangażowania kilku lekarzy. Warto pamiętać, że gabinet stomatologiczny powinien posiadać odpowiednie certyfikaty.
MIT 4 – implanty nie są trwałe i po pewnym czasie należy je wymienić
Jak wcześniej wspomniano, implantologia stale się rozwija, dzięki czemu oferuje nowe i coraz to lepsze rozwiązania. Współczesne implanty cechują się wysoką trwałością oraz jakością. Wszczepiane są w kość i zostają w niej na całe życie. Jednak należy pamiętać o regularnej trosce i dbałości o prawidłową higienę jamy ustnej, z uwzględnieniem implantu. Dodatkowo wskazane są systematyczne kontrole u stomatologa oraz zabieg higienizacji.
MIT 5 – osoby w podeszłym wieku nie mogą mieć wszczepianych implantów
Implanty zębowe z powodzeniem są wszczepiane osobom starszym. Warunkiem jest jedynie dobry stan zdrowia. Istnieją bowiem przeciwwskazania, do których można zaliczyć: osteoporoza, nieleczona cukrzyca, problemy onkologiczne czy zaburzenia krążenia krwi. Implanty zębowe często są jedynym rozwiązaniem, a także szansą na uzupełnienie protetyczne u osób w podeszłym wieku, co przekłada się na ich komfortowe życie.
Jakie są najczęstsze obawy związane z wszczepieniem implantów stomatologicznych?
Jedną z najczęstszych obaw, która trapi pacjentów, jest ewentualny ból i długotrwały zabieg. Stąd też wiele osób rezygnuje z wszczepienia implantów. Najczęściej są to pacjenci z niskim progiem bólu. To błędne myślenie, ponieważ zabieg ten nie jest bolesny, gdyż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz stosuje odpowiednie znieczulenie tak, aby pacjent nie odczuwał bólu, dzięki czemu cały proces jest komfortowy. Całość zabiegu trwa najczęściej ok. 30 minut. Dodatkowo w przypadku, kiedy wszczepiane jest kilka implantów jednocześnie, lekarz zastosuje narkozę.
Możliwe powikłania po implantach stomatologicznych również stają się obawą dla wielu osób. W sytuacji, kiedy zabieg przeprowadzany jest przez specjalistę, który posiada wiedzę i doświadczenie, ryzyko ewentualnych powikłań jest minimalne. Ważne są stałe kontrole stomatologiczne. Okres gojenia trwa zazwyczaj od kilku tygodni do 6 miesięcy. Jest to uzależnione od indywidualnych uwarunkowań pacjenta.
Wszczepienie implantu zębowego pozwala uzupełnić powstałe braki. Zdecydowanie przełoży się to na lepsze samopoczucie i komfort psychiczny. Przed zabiegiem warto omówić wszystkie nurtujące kwestie i obawy ze specjalistą, który rzeczowo odpowie na wszelkiego rodzaju pytania i wątpliwości.