Dbanie o uzębienie jest niezwykle istotne. Nie tylko wpływa to na poprawę estetki naszego uśmiechu, ale od zdrowych zębów mogą być uzależnione inne przypadłości zdrowotne. Dlatego oprócz standardowych wizyt kontrolnych, warto udać się do stomatologa, jeśli widzimy podejrzane ukruszenia czy pęknięcia na powierzchni zębów. Pozwoli to w porę zareagować, aby nieinwazyjnie naprawić niedoskonałości.
Wiele osób zaniedbuje wygląd swoich zębów, nieustannie przekładając wizyty u stomatologa. W praktyce oznacza nie tylko pogłębianie się zauważonych już problemów w jamie ustnej, ale również zwiększa się ryzyko pojawienia kolejnych. Leczenie zębów jest ważnym elementem naszego zdrowia. Jeśli jednak zmagamy się z niedoskonałościami na poziomie estetycznym – warto prędzej czy później skonsultować to w poradni stomatologicznej, która specjalizuje się w przeprowadzaniu bondingu.
Co to jest bonding zębów?
Piękny uśmiech to nasza wizytówka – z pewnością każdy chociaż raz słyszał to sformułowanie. I nic w tym dziwnego, gdyż jest to prawda. Ładne uzębienie wpływa nie tylko na sposób, w jaki nas postrzegają nasi rozmówcy, ale przede wszystkim na naszą pewność siebie. Dlatego jeśli zauważymy problemy w uzębieniu natury estetycznej, warto natychmiast udać się do gabinetu stomatologicznego, aby naprawić powstałe uszkodzenia i niedoskonałości.
Współcześnie stomatologia posiada narzędzia do tego, aby w sposób nieinwazyjny eliminować takie problemy jak uszkodzenia mechaniczne zębów, ukruszenia lub przebarwienia, podczas zaledwie jednej wizyty. Jednym z najpopularniejszych, a jednocześnie najczęściej stosowanych zabiegów w tym zakresie jest bonding.
Bonding to zabieg stomatologii estetycznej, w trakcie którego wykorzystuje się określone materiały kompozytowe do tego, aby usunąć drobne uszkodzenia estetyczne (np. przebarwienia) lub obudować uszkodzenia zębów. Aby osiągnąć pożądany efekt, w praktyce wystarczy tylko jedna wizyta – zwłaszcza jeśli uszkodzenie jest niewielkie. Całość takiego zabiegu utrzymuje się około 4 lat, dając tym samym pacjentowi czas na znalezienie trwałej formy naprawienia zęba.
Bonding przeprowadza się w celu:
- zamykania małych przerw między zębami, utrudniających spożywanie posiłków,
- tymczasowego ukrywania przebarwień na szkliwie,
- odbudowy małych pęknięć zębów i ukruszeń korony,
- zamknięcia wąskiej diastemy.
Jak przeprowadza się bonding zębów?
Bonding w gabinecie stomatologicznym w większości przypadków przeprowadza się w trakcie jednej wizyty. Po zweryfikowaniu problemu i ustaleniu, czy bonding jest możliwy do przeprowadzenia, stomatolog rozpoczyna cały zabieg.
Przed przystąpieniem do uzupełnienia uszkodzenia materiałem kompozytowym, lekarz stomatolog dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów i delikatnie je wytrawia. W kolejnym etapie na zęby nakładany jest materiał kompozytowy w kolorze, który powinien być dopasowany do naturalnej barwy zębów pacjenta. Całość powinna być utwardzona światłem lampy, aby całość nie wyróżniała się na tle pozostałego uzębienia.
Dlaczego warto wykonać bonding zębów?
Bonding ma swoich zwolenników, ale również przeciwników. W praktyce jednak jest to dobra metoda, jeśli komuś zależy na osiągnięciu szybkich i trwałych efektów, które utrzymają się przez kilka lat. Tą metodą możliwe jest bezbolesne usunięcie przebarwień oraz ukruszonych zębów, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Efekty są bardzo szybkie, bo wystarczy do tego jedna wizyta. Cena za wykonanie usługi bondingu również jest zdecydowanie niższa niż inne zabiegi stomatologii estetycznej.
Jednak należy pamiętać, że zabieg bondingu nie naprawi wszystkich problemów natury estetycznej i stosuje się go leczenia jedynie niewielkich ubytków czy przebarwień. Sam efekt trzyma się kilka lat, a po ich upływie pacjent powinien rozważyć inne formy zniwelowania problemu.
Pielęgnacja zębów po bondingu
Zęby, które przeszły zabieg bondingu, powinny zostać poddane specjalnej pielęgnacji po wyjściu z gabinetu stomatologicznego. Pacjent powinien pamiętać, że żywica kompozytowa stosowana do zabiegu jest podatna na przebarwienia, dlatego konieczne jest unikanie wszystkich produktów, które mogą zmienić jej naturalną barwę. Zazwyczaj zaleca się, aby pacjent unikał takich produktów jak kawa, zielona herbata, gazowane napoje słodzone czy czerwone wino. Do powstania przebarwień na powierzchni zęba przyczynia się również palenie papierosów.
Pacjent po bondingu powinien także zadbać o swoje nawyki higieniczne. Istotne jest tutaj szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznych oraz płynu do płukania ust.