Protezy zębowe tak samo, jak prawdziwe zęby wymagają regularnej i odpowiedniej higieny. Jej zaniechanie może mieć poważne konsekwencje. Prawidłowa dbałość przyczyni się nie tylko do estetycznego wyglądu zębów, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć przykrych przypadłości. Systematyczne czyszczenie protezy sprawi, że będzie ona trwalsza i lepiej dostosowana.
Co dzieje się z protezą, jeśli nie jest czyszczona?
Regularne i prawidłowe czyszczenie protezy zębowej jest niezwykle istotne. Odpowiednia pielęgnacja wydłuża jej żywotność oraz zapewnia wygodę w noszeniu. Nieodpowiednia higiena lub całkowity jej brak spowoduje nagromadzenie się płytki bakteryjnej w jamie ustnej. Dodatkowo proteza straci swój połysk i biały kolor, a także pojawi się kamień nazębny. Oprócz tego brak czyszczenia może przyczynić się do zmiany smaku konsumowanych potraw oraz powstawania siedlisk drobnoustrojów.
Nieprawidłowa higiena protez lub całkowity jej brak doprowadzi do stanów zapalnych w jamie ustnej, a także spowoduje pogorszenie kondycji dziąseł. Dodatkowo znacząco przyczyni się do powstawania owrzodzenia oraz w znacznym stopniu wpłynie na stan zdrowia pozostałych zębów (odnosi się to do protez częściowych). Najczęstszym błędem, który jest popełniany przez osoby noszące protezy zębowe, jest bagatelizowanie prawidłowego i codziennego czyszczenia. Niestety często higiena ogranicza się jedynie do umieszczenia protezy na noc w pojemniku z wodą. To zdecydowanie niewystarczające i niebezpieczne, ponieważ w takich warunkach łatwo o rozwój grzybów i bakterii.
Jak utrzymać protezę w czystości?
Istnieje kilka zasad, które pozwolą na utrzymanie w czystości protezy zębowej. Należą do nich:
Regularność – to najważniejsza zasada dotycząca odpowiedniej higieny protez zębowych. Jest ważna nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim dla zdrowia jamy ustnej. Protezę powinno czyścić się po każdym posiłku, ponieważ osadzają się na niej kamień nazębny i szkodliwe bakterie. W przypadku, kiedy nie ma takiej możliwości, należy dokładnie opłukać protezę pod ciepłą wodą (nie gorącą, ponieważ może to doprowadzić do zdeformowania sztucznych zębów).
Odpowiednio dobrana szczoteczka – jest podstawowym narzędziem używanym podczas czyszczenia. Konieczne jest stosowanie specjalistycznej szczoteczki przeznaczonej do higieny protez. Wyposażona w dwie główki służące do szczotkowania wewnętrznej i zewnętrznej części, znacząco ułatwiają dotarcie do wszystkich zakamarków. Dodatkowo ma delikatne włosie, które nie będzie rysowało powierzchni. Częstym błędem popełnianym przez osoby noszące protezy jest czyszczenie ich za pomocą szczoteczki elektrycznej. Niestety taka praktyka może doprowadzić do zarysowań i uszkodzeń. Wynikiem tego będzie nagromadzenie bakterii, co w konsekwencji przełoży się na nieświeży zapach z jamy ustnej oraz infekcje.
Sposób przechowywania – proteza powinna być przechowywana w suchym i szczelnym pojemniku. Pozostawienie jej na noc, w zanurzonej w wodzie spowoduje nagromadzenie się bakterii.
Dbałość o higienę jamy ustnej – czysta proteza to nie wszystko, należy zadbać również o język czy dziąsła. W tym celu nie warto pomijać ich higieny. Dobrze jest systematycznie szczotkować język oraz masować dziąsła delikatną szczoteczką tak, aby pobudzić krążenie. Warto pamiętać także o płynach do płukania jamy ustnej. Ich regularne używanie przyczyni się do usunięcia resztek jedzenia.
Czym należy czyścić protezy zębowe?
Protezy zębowe wymagają szczególnej dbałości o higienę. W tym celu ich posiadacze powinni używać specjalnych preparatów takich jak:
- Pasty do protez – które nie zawierają ściernych drobinek. Możliwy jest również zakup pasty 2 w 1 do częściowej protezy;
- tabletki – należy rozpuścić je w ciepłej wodzie i zanurzyć w roztworze protezę na kilkadziesiąt minut (w zależności od zaleceń producenta). Po upływie określonego czasu protezę należy wyjąć i opłukać w ciepłej wodzie;
- myjki – osoby, które chcą posługiwać się specjalistycznym sprzętem, mogą zakupić myjkę ultradźwiękową lub wibracyjną. Czyszczenie trwa kilka minut i jest bardzo skuteczne;
- płyny – mają podobne zastosowanie jak tabletki. Należy je połączyć w odpowiednich proporcjach z wodą i w powstałym roztworze zanurzyć protezę.
Chcąc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem, należy o niego odpowiednio zadbać. Regularna i dokładna higiena całej jamy ustnej, nie tylko zapobiegnie nagromadzeniu się bakterii i kamienia nazębnego, ale także pozwoli zachować estetyczny wygląd protezy.