Rozwijająca się technologia i techniki dentystyczne sprawiają, że stomatologia to dziedzina pozwalająca pomóc pacjentom w leczeniu ubytków zębowych, jak i wad zgryzu. Protetycy stomatologiczni mogą idealnie dopasować protezy zębowe, które nie różnią się od naturalnych zębów. Jakie są rodzaje protez stomatologicznych i kiedy warto skorzystać z usług protetyka stomatologicznego?
Kim jest protetyk stomatologiczny?
Protetyk to lekarz stomatolog, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób narządu żucia i wad zgryzu, a także bezzębia. Zadaniem protetyka stomatologicznego jest uzupełnianie braków protetycznych ruchomych i stałych, co oznacza uzupełnianie brakujących zębów i odbudowę utraconych tkanek uzębienia. Ponadto protetyk wykonuje epitezy twarzy, które pozwalają na stworzenie struktur anatomicznych u pacjentów. Ponadto protetyk stomatologiczny nadzoruje projektowanie konstrukcji protetycznych, jak i ortodontycznych oraz ich wykonanie. Dodatkowo może prowadzić działalność naukową lub badawczą w zakresie protetyki stomatologicznej.
Czym jest protetyka?
Protetyka to jedna z subdyscyplin medycyny. Wyróżnia się praktycznością, użytkowym charakterem i wysokim stopniem zaawansowania technologicznego. Protetyka służy pacjentom, ponieważ protetycy zajmują się tworzeniem sztucznych części, które zastępują utracone lub źle wykształcone fragmenty organizmu, takie jak zęby.
Wizyta u protetyka – kiedy warto skorzystać?
Protetyk może pomóc w zaprojektowaniu i wykonaniu uzupełnień protetycznych. Odbywa się to zwykle poprzez pobranie wycisku i użycie go do stworzenia formy, która zostanie użyta do wykonania protezy stomatologicznej. Wizyty o protetyka nie trzeba się obawiać, a powody mogą być bardzo różne. Najczęściej do gabinetu stomatologicznego zgłaszają się osoby, które mają:
- Ubytki w zębach – najczęstszych powodem wizyty u protetyka jest chęć uzupełnienia ubytków w zębach. Może to być utrata zębów np. z powodu starości, ale do gabinetów często przychodzą też młode osoby, które przeżyły wypadek. Dzięki leczeniu protetycznym odzyskują pewność siebie i piękny wygląd. Warto podkreślić, że stan uzębienia ma wpływ na estetyczny wygląd całej twarzy, co nie jest bez znaczenia szczególnie u młodych osób, które decydują się na korektę uzębienia.
- Wady zgryzu – wady zgryzu należy leczyć, ponieważ źle działający aparat gębowy i źle ukształtowany zgryz mogą wpływać negatywnie na inne narządy i powodować np. ból głowy. Niektórzy pacjenci rodzą się z wadą zgryzu, ale mogą one być też nabyte w trakcie żucia, z czasem powodując problemy z gryzieniem. Wady zgryzu mają też wpływ na sposób mówienia, więc jeśli masz problemy w prawidłową wymową, warto udać się do protetyka.
- Po operacji głowy – każda operacja to duża ingerencja w ciało człowieka, ale szczególnie te przeprowadzane w okolicach głowy powodują największy stres. Aby upewnić się, że żadne tkanki i nerwy nie zostały uszkodzone, warto odbyć wizytę u protetyka stomatologicznego, informując o operacji w danej części głowy i rehabilitacji. Leczenie protetyczne może być wskazane, aby naprawić uszkodzone elementy szczęki, ale nie jest to reguła.
Rodzaje uzupełnień protetycznych zębów
Uzupełnienia protetyczne zębów, zwane również implantami zębowymi, to zabiegi chirurgiczne polegające na zastępowaniu braków zębowych sztucznymi zębami. Warto wiedzieć, że protezy stomatologiczne dzieli się na protezy ruchome umieszczane przez pacjenta w jamie ustnej samodzielnie i protezy stałe, których nie można samodzielnie usunąć. Wyróżnia się kilka rodzajów uzupełnień protetycznych zębowych. Wśród protez stałych wyróżnia się korony, mosty i implanty zębowe. Do protez ruchomych zalicza się protezy akrylowe, szkieletowe i elastyczne.
- Korony – korony zębowe to komfortowe uzupełnienie braku zębów, które doskonale imituje naturalne zęby, dzięki czemu wygląda bardzo naturalnie. W gabinetach stomatologicznych Podralscy w Gdańsku stosujemy korony zębów pełnoceramiczne i kompozytowe: napalane, tłoczone, na podbudowie z cyrkonu, niezawierające metalu. Dzięki temu wykonane przez nas korony zębowe są nie tylko funkcjonalne, ale także bardzo estetyczne.
- Mosty – innym rozwiązaniem są mosty stomatologiczne. Możemy je dobrać tak, aby idealnie pasowały do koloru zębów pacjenta. Dzięki indywidualnemu doborowi doskonale odwzorowują naturalną kolorystykę zębów pacjenta, co sprawia, że są niewidoczne i bardzo komfortowe.
- Implanty – implant dentystyczny to tytanowy słupek, który jest wszczepiany w kość szczęki i służy jako kotwica dla sztucznego zęba.