O wadach zgryzu mówimy w przypadku nieprawidłowego dopasowania szczęki górnej i dolnej i/lub nieprawidłowego ustawienia uzębienia. Odnosi się również do pozycji, jaką uzyskują struktury zębowo-twarzowe w ich morfologicznym, funkcjonalnym i estetycznym aspekcie.
Istnieją różne rodzaje wad zgryzu, a każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne i specyficzne, adekwatne metody leczenia, lecz łączy je jeden wspólny mianownik: we wszystkich przypadkach wskazane jest zajęcie się nimi już w dzieciństwie.
Jakie konsekwencje wynikają z nieleczonego złego zgryzu?
Konsekwencje wad zgryzu są liczne i należą do nich m.in.: utrudnienie w codziennym przeżuwaniu, stłoczenia zębów sprzyjające gromadzeniu się resztek pokarmowych w przestrzeniach międzyzębowych, bruksizm (zgrzytanie i zaciskanie zębów prowadzące do ich ścierania), problemy z oddychaniem, komplikacje związane z mową, problemy natury estetycznej.
Korekta zgryzu u dzieci
W wieku wzrostu można kierować prawidłowym rozwojem kości, dzięki czemu łatwiej jest rozwiązać ewentualne wady zgryzu. Wskazane jest więc leczenie wad zgryzu w okresie dzieciństwa, szczególnie tych pochodzenia kostnego. Wynika to z tego, że do około 11 lub 12 roku życia rozwój kości nie jest jeszcze zakończony, dlatego możliwe jest kierowanie jej wzrostem.
Korekta zgryzu u dorosłych
W wieku dorosłym, w zdecydowanej większości przypadków, wady zgryzu można skorygować za pomocą aparatu ortodontycznego. Na rynku istnieje wiele rodzajów aparatów, jednak dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się korekta zgryzu za pomocą przezroczystych nakładek Invisalign (aligenry) oraz aparatów lingwalnych.
Alignery, a może jednak aparat stały?
Marzysz o prostych zębach i kusi Cię estetyczność alignerów, jednak martwisz się, jaki osiągniesz efekt? Zarówno tradycyjne aparaty ortodontyczne, jak i nowoczesne alignery mają swoje wady i zalety.
Tradycyjne aparaty ortodontyczne są dostępne na rynku od dłuższego czasu i dobrze spełniają swoje zadanie. Zaletą tradycyjnych aparatów ortodontycznych jest ich cena. Są to aparaty, które pozostają przymocowane do powierzchni zębów i są stałe, a nie zdejmowane, co jest dobre dla zapominalskich lub niezdyscyplinowanych pacjentów, którzy nie kończą prawidłowo leczenia w aparatach ruchomych. Są one skuteczne w korygowaniu uśmiechu i działają stosunkowo szybko, więc pacjenci są bardzo zmotywowani, aby zobaczyć postępy w korekcji zębów. Można je również dostosować do gustu każdego pacjenta, ponieważ do wyboru są różne modele i kolory. Jednak dla większości pacjentów problemem jest sam fakt obecności aparatu na zębach, nawet jeśli możemy wybrać jego kolor. Może to prowadzić do problemów z niepewnością oraz z poczuciem własnej wartości. Ponadto, jako że aparaty nie są wyjmowane, higiena zębów może być bardziej skomplikowana, a przystosowanie się do jedzenia z nimi może być trudne przez kilka pierwszych miesięcy.
Invisalign to opcja niewidocznych alignerów, które zamiast metalu wykorzystują przezroczysty, całkowicie niewidoczny plastik, który koryguje zęby w ten sam sposób i może być wyjmowany do jedzenia tak długo, jak nosisz go przez resztę dnia. Zaleca się, aby nosić je przez minimum 22 godziny dziennie, pozostawiając 2 godziny na śniadanie, obiad, kolację i mycie zębów po każdym posiłku. Jedną z największych zalet tego leczenia ortodontycznego jest to, że nie podrażnia ono policzków ani dziąseł, nie powoduje problemów z jedzeniem i piciem, a także pozwala na znacznie łatwiejsze utrzymanie higieny zębów oraz całej jamy ustnej. Brzmi wspaniale, nieprawdaż?
Nie ma jednak rozwiązań idealnych, decydując się na stosowanie niewidocznych nakładek, warto wziąć pod uwagę zarówno ich zalety, jak i wady. Jeśli należymy do osób niezdyscyplinowanych lub zapominalskich i nie będziemy nosić nakładek regularnie, leczenie nie przyniesie upragnionego efektu, a rezultaty będą inne od tych, których byśmy oczekiwali. Warto wiedzieć, że stosowanie alignerów nie jest także wskazane u pacjentów z bardziej złożonymi problemami stomatologicznymi, stąd przed zdecydowaniem się na alignery, warto skonsultować się z dobrym ortodontą.