Paradontoza jest drugim po próchnicy najczęściej spotykanym schorzeniem jamy ustnej. Jej powszechność występowania oraz skutki, jakie wywołuje, spowodowały, że należy zaliczyć ją do grupy chorób społecznych. Paradontoza prowadzi do stanu zapalnego oraz osłabienia organizmu. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Co to jest paradontoza?

Przyzębie to zespół tkanek, które otaczają zęby. Odpowiada za utrzymanie zębów w zębodole, zapewniając im stabilizację i ochronę. Utrzymuje takie tkanki, jak: cement korzeniowy, dziąsło, ozębna czy kość wyrostka zębodołowego. Paradontoza to zapalenie przyzębia. Infekcja tkanek skutkuje stanem zapalnym, który powoduje, że zęby zaczynają się ruszać.

Paradontozę można podzielić na cztery rodzaje:

  •  typowa;
  • gwałtownie postępująca;
  • młodzieńcza;
  • przedpokwitaniowa.

Jakie są jej przyczyny?

Główną przyczyną paradontozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej oraz podatność genetyczna. Choroba ta jest powiązana z płytką bakteryjną oraz kamieniem nazębnym, który jest siedliskiem bakterii. Pozostawione przez dłuższy czas rozmnażają się, infekując dziąsło i kość, powodując zniszczenia. W rezultacie takiego działania dochodzi do rozchwiania, a w niektórych przypadkach nawet do utraty zębów. Dodatkowo powstawaniu paradontozy sprzyja:

  • nieprawidłowe szczotkowanie zębów;
  • palenie papierosów;
  • oddychanie przez usta;
  • podrażnienia dziąseł;
  • urazy mechaniczne;
  • choroby metaboliczne, hormonalne i immunologiczne;
  • wady anatomiczne tkanek jamy ustnej;
  • brak dokładnego oczyszczania przestrzeni międzyzębowych;
  • nieszczelne wypełnianie ubytków;
  • niewłaściwe uzupełniania protetyczne.

Jakie są objawy?

Nieświeży oddech oraz zapalenie dziąseł, które objawia się krwawieniem, obrzękiem i zaczerwienieniem sygnalizują początki paradontozy. Dodatkowo występuje cofnięte dziąsło, odsłonięcie szyjek zębowych oraz przemieszczanie się zębów. Pacjenci cierpiący na paradontozę sygnalizują również nadwrażliwość na temperaturę płynów czy posiłków. W sytuacji, kiedy zęby zaczynają wypadać, jest to oznaka zaawansowanego i niebezpiecznego stadium choroby.

Paradontoza

Kto jest narażony na paradontozę?

Paradontoza najczęściej pojawia się u osób po 40 roku życia. Jednak rozwija się także u młodych osób oraz kobiet w ciąży. Zazwyczaj spowodowana jest uwarunkowaniami genetycznymi. Pojawienie się zapalenia przyzębia może być spowodowane również nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Dodatkowym czynnikiem jest niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej. Jednak w wielu przypadkach schorzenie to wynika z oddziaływania kilku czynników jednocześnie.

Czy paradontozę można odziedziczyć?

Czynniki genetyczne zwiększają podatność tkanek na uszkodzenia, stąd też paradontoza jest chorobą dziedziczną. Jeżeli ktoś z bliskich krewnych zmaga się z zapaleniem przyzębia, wówczas istnieje ryzyko, że pojawi się ono również u innych członków. Schorzenie to jest głównie dziedziczone w linii matka-dziecko. Warto jednak pamiętać, że poprzez profilaktykę oraz systematyczną dbałość o zdrowie i prawidłową higienę jamy ustnej można uniknąć paradontozy.

Jak leczy się paradontozę, kto zajmuje się leczeniem?

Początkowy stopień paradontozy z powodzeniem leczony jest w gabinecie stomatologicznym, jednak jej zaawansowane stadium lub skomplikowane przypadki wymagają wizyty u periodontologa. Skuteczne leczenie paradontozy w dużej mierze uzależnione jest od stopnia jej zaawansowania. Wczesne stadium jest stosunkowo proste do opanowania. Wymaga jedynie od pacjenta systematyczności oraz przestrzegania zasad poprawnej higieny jamy ustnej. Z kolei zaawansowana paradontoza jest dużo bardziej skomplikowana w leczeniu.

Przebieg leczenia paradontozy

Leczenie początkowego stadium paradontozy polega na usunięciu kamienia i osadu nazębnego. Pacjent musi zastosować się do instruktażu dotyczącego prawidłowej higieny jamy ustnej. W bardziej zaawansowanym stopniu choroby lekarz zastosuje usunięcie zawartości powstałych kieszonek zębowych, może zostać wdrożona również antybiotykoterapia. W zaawansowanym stadium konieczna jest regeneracja tkanek przyzębia. Wykonuje się ją poprzez zabiegi chirurgiczne takie jak: gingiwektomię, kiretaż, operację płatową czy zabiegi korekty dziąsła i kości.

Jakie zagrożenia wynikają z nieleczonej paradontozy?

Konsekwencją nieleczonej paradontozy jest osłabienie i utrata struktur, otaczających zęby. Pojawia się ich nadwrażliwość oraz krwawienie z dziąseł. Z czasem dochodzi do ich rozchwiania, przemieszczenia się i ostatecznie utraty. Zapalenie przyzębia może spowodować także choroby serca, naczyń krwionośnych oraz stawów. Braki w uzębieniu wyglądają nieestetycznie, co przekłada się na obniżoną pewność siebie i ma wpływ na komfort psychiczny pacjenta.

Osoby, u których występują niepokojące objawy, powinny udać się do stomatologa. Warto pamiętać, że żadne domowe sposoby nie wyleczą paradontozy. Tutaj konieczna jest fachowa pomoc.