Piękny i zdrowy uśmiech to nasza wizytówka. Właśnie dlatego coraz więcej osób zwraca uwagę na stan i wygląd swoich zębów. Hollywoodzki uśmiech staje się więc marzeniem wielu osób. Piękne uzębienie dodaje pewności siebie, zwiększa atrakcyjność oraz poprawia komfort psychiczny. Nowoczesne technologie, a dokładniej cyfrowe projektowanie uśmiechu odpowiadają na te potrzeby.

Co oznacza skrót DSD w stomatologii?

Skrót DSD, czyli Digital Smile Design oznacza cyfrowe projektowanie uśmiechu. To nowoczesna metoda, wykorzystywana w stomatologii. Umożliwia ona w precyzyjny sposób opracowanie indywidualnego uśmiechu. Koncepcja ta została stworzona przez specjalistę stomatologii estetycznej dr. Christiana Coachmana. DSD pozwala starannie zaplanować rezultat leczenia przy pełnej współpracy z pacjentem. Cyfrowe projektowanie uśmiechu jest doskonałą metodą dla każdej osoby, która marzy o pięknym uzębieniu.

Na czym polega cyfrowe projektowanie uśmiechu i kto może z niego skorzystać?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu to rozwiązanie, które jest dedykowane każdej osobie marzącej o idealnym uśmiechu i uzębieniu. DSD jest świetnym wyborem w przypadku występowania wad zgryzu, przebarwień czy ubytków. Doskonale sprawdzi się także w przypadku, kiedy pacjent ma żółty nalot na zębach.

Co ważne, cyfrowe projektowanie uśmiechu to metoda, która nie jest oparta na stałych schematach. Stomatolodzy indywidualnie projektują nowy uśmiech u każdego pacjenta. Wiąże się to z koniecznością uwzględnienia m.in. uzębienia, zgryzu oraz osi symetrii i kształtu twarzy. Co więcej, ekspozycja dziąseł oraz sposób mówienia czy uśmiechania się również jest bardzo ważny. Właśnie dlatego pacjent ma pewność, że nowy uśmiech będzie idealnie dopasowany.

Przebieg procesu projektowania cyfrowego uśmiechu

Cyfrowe projektowanie uśmiechu składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest wizyta konsultacyjna, podczas której specjalista dokona wnikliwej diagnostyki stanu uzębienia pacjenta. Następnie dokładnie sprawdzi stan jamy ustnej oraz zewnętrzny rejon ust. W dalszej kolejności lekarz analizuje zależności między nimi. Stomatolog wykonuje serię zdjęć twarzy oraz zębów pacjenta. Dodatkowo przeprowadzana jest tomografia komputerowa oraz RTG. Ważna jest także dokładna analiza zależności między ustami, zębami, uśmiechem, rysami twarzy oraz mimiką. Na ich podstawie wykonywana jest symulacja komputerowa nowego uśmiechu. W trakcie jej tworzenia pacjent ma możliwość czynnego uczestnictwa w całym procesie.

Drugi etap obejmuje możliwość przymierzenia nowego uśmiechu, wykonanego przez pracownię protetyczną. To ważna czynność, która pozwoli na wyeliminowanie potencjalnych zaburzeń. Ostatnim etapem jest omówienie dokładnego planu leczenia, wraz z uwzględnieniem jego czasu oraz kosztów.

projektowanie uśmiechu

Jakie są zalety cyfrowego planowania?

DSD stomatologia to wspaniałe narzędzie, które służy do komunikacji pomiędzy lekarzem a pacjentem, dzięki czemu możliwe jest projektowanie uśmiechu przy pełnym zaangażowaniu obu stron. Niewątpliwie dużą zaletą tej metody jest precyzyjna realizacja oczekiwań pacjenta. DSD to możliwość spełnienia swoich marzeń czy potrzeb w bardziej innowacyjny sposób niż w przypadku konwencjonalnej stomatologii. Dodatkowo do atutów tej metody można zaliczyć:

  • czynny udział pacjenta podczas projektowania;
  • możliwość skorygowania wad zgryzu bądź uzębienia;
  • wizualizacja uśmiechu pozwala na lepszą komunikację z lekarzem i możliwość wprowadzenia zmian;
  • spersonalizowany i dokładny plan leczenia;
  • efekt końcowy jest znany jeszcze przed rozpoczęciem leczenia;
  • nowy uśmiech będzie w pełni dostosowany do twarzy oraz mimiki pacjenta, a także jego osobowości;
  • efekt końcowy jest idealnym odzwierciedleniem projektu cyfrowego;
  • DSD jest świetną alternatywą dla aparatów ortodontycznych.

Czy cyfrowe planowanie jest dokładne i bezpieczne?

Projektowanie uśmiechu jest niezwykle dokładną i precyzyjną metodą, która opiera się na pełnej współpracy specjalisty z pacjentem na każdym jej etapie. Każda osoba pragnąca mieć nowy uśmiech może w pełni decydować, jak będzie on wyglądał, dzięki czemu dokładnie zna efekt końcowy. DSD to również skuteczna metoda, aby wyeliminować niedoskonałości i cieszyć się pięknym uśmiechem. Co więcej, wszystkie etapy procesu są całkowicie bezpieczne.
Nieestetyczny uśmiech, wady zgryzu czy uzębienia dla wielu osób stają się powodem kompleksów i niskiej samooceny. Dodatkowo w dużym stopniu wpływają na naszą pewność siebie. Warto zatem zmienić ten stan i zdecydować się na nowoczesną metodę DSD.