Medycyna jest tą dziedziną, która stale się rozwija i wzbogaca o kolejne nowatorskie metody leczenia. To samo jest ze stomatologią. Dentyści dbają, aby pacjenci mieli zdrowe i piękne uzębienie. Niestety w niektórych przypadkach nie da się uratować zęba i konieczne jest przeprowadzenie ekstrakcji.

Czym jest ekstrakcja zęba?

Współczesna stomatologia kładzie duży nacisk na wyleczenie każdego uszkodzonego zęba. Postępujący rozwój tej dziedziny medycyny znacząco przyczynił się do uratowania chorego uzębienia. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego w niektórych przypadkach stomatolodzy muszą przeprowadzić ekstrakcję zęba. Zabieg ten wykonywany jest w sytuacji, kiedy uszkodzony ząb będzie miał negatywny wpływ na pozostałe uzębienie oraz prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia.

Ekstrakcja zęba jest przeprowadzana przez dentystę bądź chirurga stomatologicznego. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym (zaaplikowanie środka łagodzącego objawy bólowe w dziąsło) lub w sedacji wziewnej, lub dożylnej (minimalizowanie napięcia oraz lęku poprzez wyciszenie ośrodka układu nerwowego), stosowaną podczas kilkugodzinnych zabiegów. Ekstrakcja polega na usunięciu zęba z zębodołu w szczęce. Istnieją dwa rodzaje ekstrakcji. Pierwszy z nich dotyczy zęba widocznego w jamie ustnej. Drugi zaś jest bardziej skomplikowany, ponieważ przeprowadzany jest w przypadku zębów niewyrzniętych lub złamanych na linii dziąsła. Po wykonanym zabiegu zakładane są szwy, które należy usunąć po 7 – 10 dniach.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Przed przystąpieniem do ekstrakcji zęba, stomatolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem oraz wykonuje badanie rentgenowskie. Pozwoli to ustalić kształt, długość i położenie zęba, a także otaczającej kości. Na podstawie wykonanego zdjęcia podejmowana jest również decyzja, czy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu przez chirurga szczękowego. Podczas wywiadu należy poinformować stomatologa o swoich chorobach lub dolegliwościach w szczególności:

  • wrodzonych wadach serca,
  • uszkodzeniu lub sztucznych zastawkach serca,
  • chorobach wątroby,
  • protezach stawów.

Pacjent przed zabiegiem powinien zjeść posiłek i odpowiednio się nawodnić, ponieważ po jego wykonaniu przez 2 godziny konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia. Warto pamiętać, że przed samą ekstrakcją powinno się pić tylko niegazowaną wodę. Nie należy zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Po spożytym posiłku konieczne jest dokładne umycie i nitkowanie zębów. Dobrze jest także przepłukać jamę ustną płynem stomatologicznym. Właściwe przygotowanie i pozytywne nastawienie, znacząco wpływają na komfort psychiczny pacjenta, dlatego też nie warto obawiać się bólu, ponieważ zastosowane znieczulenie skutecznie go zniweluje. Możliwe jest odczuwanie lekkiego dyskomfortu. Dla bezpieczeństwa warto poprosić bliską osobę, aby po wykonanym zabiegu, pomogła w powrocie do domu.

ekstrakcja zeba gdansk usuwanie zebow

Jakie kroki należy podjąć po ekstrakcji zęba?

Sam zabieg nie trwa długo, jednak okres rekonwalescencji jest znacznie dłuższy i może potrwać nawet kilka dni lub tygodni. Jest to uzależnione od stosowania się do zaleceń. Pierwszą ważną czynnością, którą musi wykonać pacjent to mocne zagryzanie jałowego wacika. Ma to za zadanie powstrzymanie krwawienia. Trwa to najczęściej ok. 30 minut. W przypadku palaczy, na czas rekonwalescencji konieczne jest zaprzestanie palenia papierosów, które mogą doprowadzić do krwotoku. Warto stosować zimne okłady, które przyniosą ulgę. W ciągu doby po zabiegu należy zrezygnować z ostrych lub gorących potraw, a także twardych produktów. Wskazane jest picie zimnych bądź letnich napojów. Warto także pamiętać, że przez 48 godzin od zabiegu nie należy płukać jamy ustnej.

Jak odbywa się usuwanie zębów mądrości?

W przypadku ósemek (inaczej zwanych zębami mądrości) lub niektórych zębów trzonowych zabieg ekstrakcji będzie przeprowadzany chirurgicznie. Cały proces wygląda tak samo. W pierwszej kolejności pacjent zostanie znieczulony miejscowo, co skutecznie zniweluje odczucie bólu. Następnie lekarz przystępuje do usunięcia zęba, podczas którego pacjent może odczuwać znaczący nacisk. W dalszej kolejności następuje zaszycie rany. Po przeprowadzonej ekstrakcji pacjent otrzymuje szczegółowe wytyczne odnośnie do dalszego postępowania. Inaczej jest w przypadku operacyjnego usunięcia ósemki. Ten rodzaj zabiegu jest bardziej skomplikowany niż ekstrakcja i wymaga znacznie więcej czasu, a także użycia dodatkowych narzędzi.

Warto pamiętać, że w sytuacji, kiedy ból nie ustaje po kilku dniach, ponadto pojawia się gorączka, dreszcze bądź złe samopoczucie, niezwłocznie należy udać się do lekarza, ponieważ mogło dojść do powikłań.