Implantologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem pacjentów. To możliwość uzyskania pięknego uśmiechu na długie lata. Implanty zębowe są najlepszym sposobem na wypełnienie braków w uzębieniu. Jednak ich trwałość oraz efekt procesu leczenia, w dużej mierze uzależniony jest od właściwej higieny jamy ustnej oraz prawidłowego oczyszczania okolic wszczepu.
Jak dbać o higienę jamy ustnej bezpośrednio po wszczepieniu implantów zębowych?
Bezpośrednio po wszczepieniu implantów nie należy spożywać posiłków oraz pić napojów do czasu zupełnego ustania znieczulenia. Po tym czasie, po każdym skonsumowanym jedzeniu, konieczne jest przepłukanie jamy ustnej letnią wodą, najlepiej przegotowaną, ponadto kilka razy w ciągu dnia należy stosować płukanki antybakteryjne. Przez kilka dni po wykonanym zabiegu, warto ograniczyć mówienie, wysiłek fizyczny oraz dźwiganie cięższych rzeczy. Nie wolno spożywać alkoholu oraz palić papierosów. Ważne jest także, aby zrezygnować z solarium oraz sauny na czas gojenia rany. Dodatkowo należy zaniechać konsumowania gorących płynów i posiłków.
Przez pierwsze tygodnie po zabiegu do higieny jamy ustnej należy używać szczoteczki ze specjalnego miękkiego włosia. W trakcie szczotkowania trzeba omijać okolice implantacji. Konieczne jest również wystrzeganie się dotykania okolic wszczepu językiem czy palcami.
Jak dbać o implanty zębów w okresie po zdjęciu szwów?
Odpowiednia higiena implantów zębowych jest również konieczna po ściągnięciu szwów. Tutaj należy delikatnie szczotkować okolice wszczepu, jednocześnie masując dziąsła. Dodatkowo konieczne jest unikanie większego wysiłku fizycznego, ponadto nadal nie należy dotykać palcami bądź językiem miejsca wszczepu. Kluczowe jest przestrzeganie wizyt kontrolnych, nawet w sytuacji, kiedy proces gojenia przebiega zgodnie z planem.
Jak prawidłowo myć implanty?
Prawidłowa higiena implantów jest bardzo ważna także po zakończonym procesie zrostu. Kluczowa jest zatem prawidłowa dbałość o dziąsła, ponieważ może dojść do ich obniżenia, co będzie skutkowało odsłonięciem implantu. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy codzienna pielęgnacja jest niewłaściwa bądź nie ma jej w ogóle. Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę soniczną, która jest łagodniejsza dla dziąseł. Dodatkowo bardzo ważne jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego, a także piaskowanie. W trakcie szczotkowania zębów należy unikać ruchu poprzecznego. Najlepszym sposobem będzie ruch obrotowo-wymiatający, wykonując 4-6 powtórzeń w jednym miejscu.
Co warto dodatkowo stosować w higienie jamy ustnej?
Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów to również antyseptyczny płyn do płukania oraz nici dentystyczne do oczyszczania szczelin między zębami. Zaleca się także stosowanie irygatora, czyli urządzenia, które wypukuje resztki jedzenia oraz lekki kamień nazębny za pomocą wody pod ciśnieniem. Dodatkowo pobudza krążenie krwi w dziąsłach.
Jakie pasty i inne środki najlepiej stosować do mycia implantów?
Substancją, która jest szczególnie polecana po zabiegu wszczepienia implantów, jest chlorheksydyna, która ma działanie antyseptyczne. Znajduje się w pastach, płynach, a także niciach dentystycznych. Ważne jest, aby przynajmniej dwa razy dziennie dokładnie myć zęby.
Dlaczego zachowanie higieny po implantacji zębów jest szczególnie ważne?
Implanty zębowe są odporne na próchnice, bakterie czy zapalenie miazgi zębowej, ponadto nie ulegają demineralizacji oraz nie są nadwrażliwe na ciepłe i zimne pokarmy. Jednak kluczowe jest systematyczne oczyszczanie. Nieregularna dbałość o higienę jamy ustnej lub całkowity jej brak może skutkować komplikacjami, nieprzyjęciem się implantów czy ich utratą. Rana, która powstaje podczas wszczepiania, jest miejscem szczególnie podatnym na przenikanie bakterii, stąd też zachowanie podstawowych zasad higieny do momentu całkowitego zagojenia jest niezwykle ważne.
Czym różni się higiena jamy ustnej u osób z implantami?
Implanty wymagają szczególnej uwagi podczas higieny, ponieważ ich budowa sprzyja gromadzeniu się resztek jedzenia pomiędzy koroną protetyczną a korzeniem tytanowym. Skutkuje to powstawaniem kamienia nazębnego, którego nadmiar prowadzi do zapalenia okołoimplantowego. Dodatkowo brak odpowiedniej dbałości o miejsce wszczepu może wywołać stan zapalny, co znacząco utrudni proces gojenia. Kluczowe jest zatem regularne przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej oraz stawianie się na wizyty kontrolne.
Dla wielu pacjentów implantologia to lepsze i bardziej komfortowe życie. Możliwość wszczepienia sztucznego zęba połączone z systematyczną i prawidłową dbałością o higienę jamy ustnej pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.