Zdrowe i piękne zęby są wizytówką każdego z nas. Jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do uszkodzenia zęba, wówczas konieczna jest wizyta u stomatologa i rekonstrukcja uzębienia. Powstały defekt, można skorygować za pomocą odbudowy zęba bądź licówek.

Na czym polega odbudowa zęba?

Odbudowa uszkodzonego zęba to zabieg, polegający na wypełnieniu braków w strukturze zęba. Ubytki następują w wyniku różnych okoliczności, np. uszkodzenia mechanicznego (ukruszenie lub złamanie zęba), znaczący rozwój próchnicy czy zaawansowane leczenie kanałowe. W takich przypadkach stomatolog przeprowadza zabieg odbudowania korony zęba, dzięki czemu możliwe jest zniwelowanie niedoskonałości w uzębieniu. Jednak, aby specjalista mógł wykonać zabieg, konieczna jest odpowiednia ilość tkanki zębowej. Odbudowa ukruszonego zęba znajduje swoje zastosowanie w sytuacji, kiedy nie ma możliwości, aby ząb był wypełniony plombą.

Czym są licówki?

Licówki to cienkie, pojedyncze nakładki, które za pomocą specjalnego kleju są przyklejane do przedniej powierzchni zęba. Ich zastosowanie pozwala na zniwelowanie niedoskonałości oraz pokrycie wypełnień czy przebarwień. Nakładki najczęściej są wykonywane z ceramiki lub porcelany, czyli najlepszych i najtrwalszych materiałów. Licówki zębowe do złudzenia przypominają naturalne uzębienie, bez konieczności długotrwałego leczenia.

Jakie są różnice pomiędzy tymi metodami?

Odbudowa zęba umożliwia uratowanie uzębienia poprzez wypełnienie ubytku. Ten rodzaj zabiegu z wykorzystaniem np. materiału kompozytowego jest mniej inwazyjną metodą, ponieważ pozwala zachować większą ilość twardych tkanek zęba. Z kolei licówki lub korony wykonane z ceramiki wymagają wypreparowania (obróbki) tkanek zęba. Jest to nieodwracalny proces.

Którą z metod wykorzystać i kiedy jest to możliwe?

W przypadku, kiedy uszkodzenie nie jest głębokie, wówczas stomatolog zastosuje materiał kompozytowy, który ze względu na dużą plastyczność umożliwia przywrócenie poprzedniego kształtu zęba. Ta metoda jest najczęściej stosowana w przypadku rekonstrukcji. Stomatolog może również zastosować licówki, które są przyklejane za pomocą specjalnego kleju. Taki zabieg pozwoli nie tylko na uzupełnienie braków w uzębieniu, ale także może rozjaśnić ząb czy zmienić jego kształt.

Założenie licówki jest bezpieczne i bezbolesne. Dodatkowo to mało inwazyjna alternatywa dla koron oraz tradycyjnych uzupełnień. Jednak wymienione rozwiązania nie zawsze są możliwe. W sytuacji, kiedy dochodzi do znacznego zniszczenia części koronowej zęba i nie ma możliwości szczelnej odbudowy, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie jego usunięcie i wprawienie implantu.

odbudowa zęba

Jakie są wady i zalety obu metod?

Niewątpliwie obie metody mają swoje wady i zalety. Do zalet odbudowy zęba można zaliczyć:

  • estetyczny wygląd;
  • trwałość;
  • odporność
  • na przebarwienia;
  • brak reakcji alergicznych.

Odbudowa zęba ma także wady, do których można zaliczyć:

  • niektóre materiały mogą być podatne na przebarwienia;
  • odbudowa zęba kompozytem cechuje się niską trwałością;
  • wysoki koszt.

Licówki to nie tylko estetyczna odbudowa zębów przednich, ale także odpowiednio dobrany kolor oraz równe rozmiary. Dodatkowo do zalet można zaliczyć:

  • naturalny wygląd zębów;
  • brak uczucia dyskomfortu;
  • służą zazwyczaj od 5 do 10 lat.

Licówki mają także wady:

  • nie można ich zakładać na martwe zęby;
  • nie mogą być nakładane na chore zęby;
  • przeciwwskazaniem jest bruksizm oraz obgryzanie paznokci;
  • wysoka cena.

Która metoda jest skuteczniejsza?

Forma rekonstrukcji zęba zawsze jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta. Stomatolog przede wszystkim bierze pod uwagę stopień uszkodzenia zęba. Estetyczna odbudowa może być wykonana za pomocą licówek. Można się na nie zdecydować niemal w każdym wieku (po 18 roku życia). Jednak, aby ich założenie było możliwe, konieczna jest wystarczająca ilość mocnego szkliwa. Z kolei niewielkie uszkodzenia można wypełnić za pomocą kompozytu. W przypadku odbudowy zęba wiek pacjenta również jest ważny. U młodszych osób trwałość zabiegu jest większa niż u osób starszych.

Warto pamiętać, że stomatolog zawsze służy radą i pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji. Nikt z nas nie powinien lekceważyć ubytków w uzębieniu. Nawet najmniejszy defekt znacząco wpływa na zdrowie i estetykę. Ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą u stomatologa. Szybka reakcja ograniczy konieczność późniejszych zabiegów i związanych z nimi wysokimi kosztami.