Charakterystyka licówek dentystycznych

Licówki dentystyczne to niezwykle cienkie, pojedyncze nakładki przyklejane za pomocą specjalnego kleju do przedniej strony zębów. Definiowane są jako stała odbudowa protetyczna obejmująca wargową i policzkową powierzchnię zębów zarówno w odcinku przednim, jak i przednio-bocznym. Pozwalają w szybki i bezbolesny sposób poprawić estetykę uzębienia, a nawet niewielkie wady zgryzu. Standardowo licówki dentystyczne wykonywane są z materiałów ceramicznych, dostępne są jednak także licówki kompozytowe. Zabieg aplikacji licówek wiąże się z ingerencją w strukturę zęba, wymaga bowiem jego minimalnego zeszlifowania.

Zalety licówek dentystycznych

Do podstawowych zalet licówek dentystycznych należy ich trwałość. Są zaprojektowane tak, by służyły człowiekowi przez długi czas. Standardowy okres wytrzymałości licówek wynosi od 10 do nawet 20 lat. Ta metoda rozwiązywania problemów wynikających z uszkodzeń i przebarwień uzębienia umożliwia osiągnięcie wysokiej estetyki poprzez nadanie zębom odpowiedniego koloru, a także kształtu. Dzięki indywidualnemu dopasowaniu w warunkach laboratoryjnych licówki dentystyczne są doskonale dostosowane do linii preparacji, co pozwala uzyskać wysoką szczelność brzeżną. Dodatkową zaletą tej metody jest umożliwienie poprawy niewielkiej wady zgryzu, dzięki czemu można uniknąć konieczności noszenia aparatu ortodontycznego.

Charakterystyka klejenia zębów

Klejenie zębów stanowi nieskomplikowany i mało inwazyjny zabieg dentystyczny, do którego przeprowadzenia nie jest wymagane zastosowanie znieczulenia. Stanowi metodę, pozwalającą na poprawienie estetyki zębów. Jest stosowany szczególnie w wypadku niewielkich pęknięć oraz ukruszeń, a także drobnych przebarwień. Proces klejenia zębów w znacznej mierze przypomina uzyskiwanie wypełnienia. W pierwszej kolejności lekarz stomatolog wytrawia powierzchnię zęba specjalnym płynem lub żelem nadającym jego powierzchni szorstkość umożliwiającą łatwiejsze przyklejanie się materiału wiążącego. Następnie na spękany lub odbarwiony obszar nakładana jest żywica kompozytowa, która ulega później utwardzaniu i scaleniu z zębem przy pomocy promieni ultrafioletowych.

Zalety klejenia zębów

Klejenie zębów pozwala skutecznie radzić sobie z niewielkimi uszkodzeniami i pęknięciami, co umożliwia zapobieganie rozwojowi próchnicy, która mogłaby prowadzić do konieczności zastosowania leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcji zęba. Do zalet tej metody rozwiązywania problemów z uzębieniem należą ponadto:

  • uzyskanie natychmiastowych efektów widocznych bezpośrednio po zabiegu,
  • szybkość przeprowadzenia zabiegu – pokrycia uszkodzeń i pęknięć można dokonać w ciągu jednej wizyty,
  • możliwość usunięcia przebarwień i wyrównania kolorytu zębów,
  • możliwość wyrównania wysokości zębów,
  • bezbolesny przebieg zabiegu i brak konieczności stosowania znieczulenia,
  • niewielka inwazyjność i odwracalność – klejenie zębów nie narusza ich struktury, można więc szybko i bez problemów wrócić do stanu sprzed zabiegu.

Kiedy najlepiej sprawdzają się licówki dentystyczne?

Licówki dentystyczne najlepiej sprawdzają się do maskowania uciążliwych przebarwień, które nie znikają pomimo podejmowanych prób wybielenia zębów, a także do odbudowy złamanych lub ukruszonych zębów. Nadają się ponadto doskonale do zmniejszania lub całkowitego usuwania diastemy, a także korekty niewielkich wad zgryzu. Licówki dentystyczne są również stosowane w celu poprawienia ogólnego kształtu zębów.

Kiedy najlepiej sprawdza się klejenie zębów?

Klejenie zębów jest metodą zalecaną przez stomatologów w sytuacji, gdy uszkodzenia dotyczą pojedynczych zębów. Najlepiej sprawdza się przy maskowaniu niewielkich wyszczerbień, zniekształceń oraz złamań korony zęba. Klejenie zębów wykonywane jest również w momencie, gdy pacjent wciąż posiada ukruszony fragment i może on zostać przyklejony do zachowanej części zęba.

Co jest trwalsze – klejenie zębów czy licówki dentystyczne?

Klejenie zębów jest rozwiązaniem zdecydowanie mniej trwałym od licówek dentystycznych. Ulega szybszemu zużyciu i wymaga powtarzania. Wyższa trwałość licówek jest spowodowana większą trwałością kompozytów, z jakich zostały one wykonane. Wpływ na ten stan rzeczy ma również kwestia ograniczonej łączliwości materiałów wykorzystanych do klejenia zębów ze szkliwem. Współczesna technologia dąży do poprawy jakości połączenia, wciąż jednak to licówki stanowią rozwiązanie trwalsze i bardziej wytrzymałe na ślady zużycia.