W całym procesie protetycznym ważna jest współpraca pacjenta ze specjalistą oraz gabinetu stomatologicznego z pracownią. Istotne jest również stosowanie nowoczesnej technologii oraz certyfikowanych materiałów. Jednak to precyzyjne dobieranie kolorów zębów ma kluczowe znaczenie, które musi być w pełni harmonijne z pozostałym uzębieniem.

W jaki sposób przebiega proces doboru koloru?

Korona osadzona na implancie musi komponować się z pozostałymi zębami. Jej wygląd powinien być w pełni dostosowany pod względem kształtu oraz zabarwienia do naturalnych odpowiedników. Opracowanie prawidłowego kształtu jest możliwe poprzez pobranie wycisku bądź dzięki skanowaniu uzębienia. Przy doborze odpowiedniej barwy, pomocna jest paleta kolorów zębów. Dopasowanie powinno być przeprowadzone zarówno w naturalnym dziennym świetle, jak i sztucznym. Określenie barwy zębów naturalnych należy przeprowadzić po dokładnym ich oczyszczeniu z nalotu i kamienia nazębnego.

Jak powinien wyglądać naturalny uśmiech, a co stomatolodzy nazywają „klozetową bielą”?

Tak naprawdę każdy z nas ma inny kolor zębów i nigdy nie jest to śnieżna biel, którą można zaobserwować jedynie w przypadku zębów mlecznych. Barwa stałego uzębienia jest już nieco inna. Najjaśniejszy kolor przypomina perłowy odcień. Jednak naturalny kolor zębów jest uwarunkowany wieloma czynnikami, głównie biologicznymi. Barwa i odcień naszego uzębienia są zależne od koloru zębiny i grubości otaczającego ją szkliwa, a także przebarwień nabytych z wiekiem. Właśnie dlatego kluczowy jest odpowiednio dobrany kolor implantu. Stomatolog z pomocą wzornika precyzyjnie określa barwę i odcień uzębienia tak, aby implant w pełni komponował się z naturalnymi zębami. Dzięki temu pacjent cieszy się w pełni naturalnym uśmiechem, unikając tzw. efektu klozetowej bieli, czyli nienaturalnie śnieżnobiałych zębów.

Dlaczego dobrze wykonane implanty powinny być nie do odróżnienia?

Jednym z najważniejszych zadań implantów jest uzupełnienie braków w uzębieniu. Dobrze dobrany implant zębowy to gwarancja pełnego sukcesu w procesie leczenia. Jego rozmiar oraz barwa, musi być dobierana indywidualnie do każdego pacjenta. Implant nie może odbiegać wyglądem od pozostałych zębów, gdyż uzębienie będzie miało nieestetyczny wygląd. Przy doborze odpowiedniego implantu, stomatolodzy dokładają wszelkich starań, aby był on w pełni dopasowany do pozostałych zębów, dając naturalny efekt. Dzięki temu implant staje się nie do odróżnienia.

implanty zębowe

Dlaczego hollywoodzki uśmiech nie jest dobrym wyborem dla każdego?

Hollywoodzki uśmiech to zabieg wykonywany w stomatologii estetycznej. Specjaliści pomagają poprawić wygląd uzębienia, dzięki czemu staje się ono bielsze, a także równe. Chcąc uzyskać taki efekt, stomatolodzy stosują cienkie nakładki zwane licówkami, które pozwalają na zakrycie wszelkich mankamentów naturalnego uzębienia. Jednak zabieg ten nie może być wykonany u wszystkich osób. Przeciwskazaniem jest m.in. zgrzytanie zębami czy częste ich zaciskanie, ponieważ może to doprowadzić do odklejenia się licówek od szkliwa. Dodatkowo na zęby leczone kanałowo również nie zakłada się licówek.

Symbole – skala kolorów zębów

Do określenia prawidłowej barwy stosowana jest skala VITA. Stomatolodzy posługują się specjalnym kolornikiem opierającym się na naturalnym kolorze uzębienia. Często zdarza się, że nawet w pełni zadbane, zdrowe, a także pozbawione przebarwień i próchnicy zęby nie mają śnieżnobiałej barwy. Kolornik VITA zawiera modele zębów w 16 standardowych odcieniach. Podział koloru na wzorniku oznaczony jest od literki A do D, a poziom nasycenia od cyfry 1 do 4, gdzie 1 oznacza najjaśniejszy, natomiast 4 najciemniejszy. Z kolei litery oznaczają:

  • A – barwa brązowo-czerwona;
  • B – barwa czerwono-żółta;
  • C – barwa szara;
  • D – barwa czerwono-szara.

Dlaczego warto zainwestować w pomoc dobrego stomatologa?

Implantologia to dziedzina medycyny, która stale się rozwija i pozwala czerpać z coraz nowszych technologii. Właśnie dlatego stomatolodzy muszą posiadać bogaty zasób wiedzy oraz doświadczenie. Proces leczenia często jest oparty na współpracy kilku specjalistów tak, aby zagwarantować optymalne efekty. Stomatolodzy specjalizujący się w implantologii świadczą swoje usługi na najwyższym poziomie. Warto zatem udać się do gabinetu posiadającego odpowiednie certyfikaty i zainwestować w piękny i zdrowy uśmiech.

Współczesna medycyna, w tym także implantologia, daje ogromne możliwości leczenia oraz poprawy naszego wyglądu. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów, którzy w profesjonalny sposób świadczą swoje usługi.