Utrata jednego lub kilku zębów to poważny problem natury stomatologicznej. Brak w uzębieniu nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również utrudnia spożywanie posiłków czy prowadzenie rozmowy. Oprócz tego brak korzenia zęba może doprowadzić do poważnych powikłań – jak zanik kości czy wykrzywienie się lub starcie innych zębów. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej uzupełnić brak implantem.

Coraz więcej stomatologów nalega na to, aby tuż po ekstrakcji zęba zastąpić brak implantem. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest wykonanie mostów na implantach. Czym właściwie są mosty na implantach i kto może się na nie zdecydować? Jak wygląda zabieg wszczepiania implantów i umieszczenia na nich mostu protetycznego?

Mosty na implantach – co warto o nich wiedzieć?

Most na implantach, określany również mianem mostu protetycznego, to szybki i stosunkowo komfortowy sposób na kosmetyczne uzupełnienie braku kilku zębów. Tym, co różni tę metodę od tradycyjnego mostu umiejscowionego na dwóch sąsiadujących i oszlifowanych zębach jest to, że w kość uzębienia wszczepia się kilka implantów i to na nich montuje korony. Mosty na implantach służą przede wszystkim do uzupełnienia więcej niż jednego braku zęba przy wykorzystaniu przy tym wszczepów stomatologicznych.

Tego typu most wykonuje się na minimum 2 implantach. Ich ostateczna ilość uzależniona jest jednak od tego, ile zębów będzie konieczne do umieszczenia. U niektórych pacjentów niekiedy jest konieczność wszczepienia kilku implantów, aby zmontować most z np. 10 zębami.

Do zabiegu wykorzystuje się tytanowe implanty, dzięki którym zmniejszone jest ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. W przypadku mostu wykorzystuje się korony porcelanowe lub korony ceramiczne. To, z czego mają być wykonane korony na moście, jest uzależnione od pragnień pacjenta.

Kto powinien zdecydować się na mosty na implantach?

Na most na implantach powinna zdecydować się każda osoba, która w jamie ustnej posiada spore braki w uzębieniu lub w najbliższym czasie będzie miała przeprowadzany zabieg ekstrakcji kilku zębów naraz. Implanty i umieszczony na nich most protetyczne to niezwykle trwałe rozwiązanie, które pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Na most na implantach powinny także zdecydować się osoby, u których wstawienie mostu protetycznego na dwóch sąsiadujących zębach jest niemożliwe bądź jego uzębienie jest słabe.

Jednocześnie most na implantach pozwoli na uzupełnienie braków w uzębieniu na zaledwie kilku wizytach w gabinecie stomatologicznym. Takie rozwiązanie jest również zdecydowanie tańsze od innych metod wstawiania brakujących zębów.

mosty na implantach Gdańsk

Jak wygląda zabieg wstawienia mostów na implantach?

Zabieg wstawienia mostów na implantach przebiega w kilku etapach. W pierwszej kolejności stomatolog wykonuje zdjęcie panoramiczne RTG w celu sprawdzenia, czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe. Jeśli pacjent ma wskazania do wszczepienia implantów i nie jest konieczne odtwarzanie kości, kierowany jest on na pełny przegląd stanu uzębienia i zabieg higienizacji.

W międzyczasie stomatolog ustala w jakich miejscach, a także, w jakiej ilości będą montowane implanty. Na kolejnej wizycie implantacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Dalej rozcinana jest błona śluzowa i nawiercona zostaje kość w miejscach, gdzie będą wprowadzane implanty. Implant jest wprowadzany w kość w taki sposób, aby był on stabilny, a całość jest zszywana. Rany goją się od 4 do 6 miesięcy, w zależności od umiejscowienia implantu. Dopiero wtedy, kiedy implanty są prawidłowo zamontowane, a całość zagojona, możliwe jest pobranie wycisku uzębienia, aby przygotować na jego podstawie mosty protetyczne.

Ostatnia wizyta w gabinecie stomatologa polega na przykręceniu mostu na implantach, a jednocześnie przekazaniu pacjentowi wszystkich informacji odnośnie ich pielęgnacji.

Koszt mostów na implantach w gabinecie stomatologicznym

Cena wykonania mostu na implantach jest w dużej mierze uzależniona od stanu uzębienia pacjenta, a także tego, w jakim stopniu zabieg może zostać przeprowadzony. W cenę należy uwzględnić koszty konsultacji, wykonania zdjęcia panoramicznego oraz koszty zamontowania każdego implantu, oraz wykonania całej korony protetycznej.

Cena za most protetyczny będzie się także różniła w zależności od wyboru materiału, z jakiego będzie ona wykonana. Każdy przypadek warto skonsultować ze stomatologiem prowadzącym oraz dopasować opcje płatności do własnych możliwości.