Tomografia komputerowa 3D/2D zębów to technika obrazowania wykorzystywana w medycynie, a szczególnie w stomatologii. Wyjaśniamy, na czym polega diagnostyka poprzez tomografię i jakie są wskazania do wykonania tomografii zęba. Sprawdź, jak przygotować się do tomografii i gdzie wykonać badanie.

Czym jest tomografia zęba?

Tomografia zęba to rodzaj obrazowania rentgenowskiego, który służy do badania wewnętrznej struktury zęba. Dentysta wykonuje zdjęcie rentgenowskie zęba, a następnie za pomocą oprogramowania komputerowego tworzy model 3D zęba. Można to wykorzystać do identyfikacji wszelkich problemów z zębami i podejmowania decyzji dotyczących leczenia.

Na czym polega diagnostyka?

Tomografia to technika wizualizacji wnętrza badanego obiektu za pomocą serii zdjęć rentgenowskich. W medycynie używa się tej techniki, aby dowiedzieć się, co dzieje się w naszych zębach. Lekarz dentysta może określić stan widocznej np. próchnicy czy kamienia nazębnego. Nie widzi jednak tego, co dzieje się wewnątrz struktur. Tomografia zęba ułatwia pracę, podejmowanie właściwych decyzji i bardziej efektywne leczenie pacjenta.

Co pokazuje tomografia zęba?

Tomografia zęba to technika obrazowania diagnostycznego, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazu 3D zębów i otaczających tkanek twardych. Najprościej mówiąc, tomografia zęba to zdjęcie rentgenowskie zębów. Dostarcza informacji o wielkości, kształcie i lokalizacji każdego zęba i otaczających go struktur. Obrazy 3D można wykorzystać do diagnozowania problemów z zębami lub jamą ustną, takich jak próchnica i torbiele. Tomografia zęba jest wykonywana przez dentystę lub innego pracownika służby zdrowia, który wykonuje zdjęcie rentgenowskie zęba pacjenta w wielu pozycjach, aby stworzyć obraz 3D.

Tomografia zęba – wskazania

Tomografię zęba zleca zwykle dentysta, stomatolog lub ortodonta. Zdarza się jednak, że zlecenie na wykonanie tomografii zęba proponuje także lekarz internista. Jakie są najczęstsze wskazania do wykonania tomografii zęba?

  • Próchnica,
  • problemy z uzębieniem,
  • zęby zatrzymane lub dodatkowe,
  • ubytki kostne,
  • choroby przyzębia,
  • wady zgryzu i zaburzenia stomatologiczne,
  • zapalenie zatok i torbiele zatok szczękowych (tzw. przynosowych)
  • przewlekłe procesy zapalne, np. zaburzenia słuchu,
  • powikłania po chorobach uszu,
  • powikłania po chorobach zatok,
  • schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego,
  • zmiany nowotworowe.

Jak widać, tomografia zęba ułatwia ocenę nie tylko stanu uzębienia, ocenę struktur żuchwy, ale także diagnostykę stanu stawu skroniowo-żuchwowego. Ponadto pozwala na leczenie chorób zatok szczękowych czy wykrywanie i mierzenie guzów szczęki. Dzięki tomografii zęba możliwe jest szybkie wykrycie patologicznych zmian, które mogą powstać w obrębie tkanki kostnej zęba, a nawet całej szczęki.

Leczenie zębów bez bólu Gdańsk

Gdzie wykonać tomografię zęba?

Tomografia komputerowa zęba to badanie, które można wykonać jedynie w miejscach posiadających odpowiednią aparaturę i wykwalifikowany personel medyczny. Warto zwrócić uwagę na czas, gdzie najszybciej można wykonać tomografię zęba, a także na to, czy miejsca posiada certyfikaty. W Klinice Podlaskich w Gdańsku można liczyć na fachową obsługę, doświadczenie specjalistów i pomoc. Tomografia zębów w Klinice Podralscy to precyzyjne badanie w ujęciu 3D, które jest niezwykle istotne podczas leczenia stomatologicznego.

Jak się przygotować do tomografii zęba?

Każdy pacjent przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego zostaje ubrany w specjalny fartuch ochronny.

Dzięki temu tomografia komputerowa zęba czy nawet całej żuchwy jest bezpieczna, ponieważ fartuch chroni przed promieniami rentgenowskimi. Należy pamiętać, aby przed badaniem zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, które znajdują się w okolicy głowy tj. kolczyki, naszyjniki i inna biżuteria. Podczas wykonywania tomografii każdy pacjent jest szczegółowo informowany, co powinien zrobić i w jaki sposób. Przede wszystkim pacjent musi stanąć we wskazanym miejscu nieruchomo, a następnie przytrzymać zębami specjalny uchwyt. Po włączeniu tomografu wokół pacjenta zaczyna ruszać się specjalna głowica, która wykonuje dokładne zdjęcia wokół głowy. Tak wykonane zdjęcia są przesyłane do specjalnego oprogramowania komputerowego, które umożliwia zapoznanie się ze szczegółami zdjęcia w przybliżeniu, a także pozwala na przetworzenie obrazów w 3D.

 Jak wygląda tomografia zęba?

Tomografia zęba służy do wykrywania obecności próchnicy, ubytków i innych zmian. Jednym ze sposobów wykrycia tych zmian jest użycie urządzenia zwanego kamerą wewnątrz ustną, która wykonuje serię zdjęć z wnętrza jamy ustnej. Obrazy są następnie przesyłane do oprogramowania do przetwarzania obrazu, które tworzy trójwymiarową reprezentację zębów i otaczających je struktur. Model 3D można obracać o 360 stopni w celu oglądania pod dowolnym kątem. Informacje te można następnie przesłać do stomatologa w celu diagnozy i zaleceń dotyczących leczenia.