W dzisiejszych czasach medycyna rozwija się niezwykle szybko. Jeszcze do niedawna pacjenci z wadą zgryzu byli skazani na metalowe aparaty ortodontyczne. Współczesna stomatologia oferuje znacznie mniej inwazyjną metodę leczenia, która jest niemal niezauważalna dla otoczenia. Mowa tutaj o przeźroczystych nakładkach ortodontycznych.

Co to są alignery?

Alignery są innowacyjną metodą, która polega na korygowaniu wad zgryzu, przy użyciu przeźroczystych nakładek dostosowanych do łuków zębowych. Niewątpliwie ich zaletą jest fakt, że są niewidoczne, co przekłada się na estetykę i duży komfort pacjenta. Dodatkowo w każdej chwili można je zdjąć. Jednak takie rozwiązanie wymaga od pacjenta sporej samodyscypliny. Leczenie nakładkami przeznaczone jest dla osób, które będą ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Tylko taka postawa przyniesie oczekiwane rezultaty. Precyzyjne dopasowanie do łuków zębowych zapewnia wysoki komfort noszenia. W trakcie leczenia nakładki są regularnie zmieniane, dzięki czemu możliwe jest stopniowe ustawienie zębów w docelowych pozycjach, co przełoży się na całkowitą eliminację wady zgryzu.

nakladka alignery - proste zeby

Jakich efektów można się spodziewać?

Efektem zastosowania nakładek będzie estetyczny wygląd uzębienia. Leczenie tą metodą pozwala na dużo szybsze korygowanie wad zgryzu niż w przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Dodatkowo jest praktycznie bezbolesne, jedynie na początku pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, który mija najczęściej po kilku dniach. Warto jednak pamiętać, by efekty były zadowalające, konieczna jest tzw. retencja, czyli stabilizacja zębów w nowej pozycji. W tym celu wykorzystuje się retainery, które mają za zadanie zapobiegać powrotowi uzębienia do pierwotnej pozycji. Ten etap jest równie ważny co samo leczenie. Sumienne stosowanie się do zaleceń lekarza, przełoży się na piękny i estetyczny uśmiech.

Czy alignery sprawdzają się u każdego?

Tak naprawdę nie ma górnego czy dolnego limitu wiekowego dotyczącego leczenia nakładkami, dlatego z tej metody może skorzystać każdy. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwskazania, do których należą:

  • dysfunkcja czaszkowo-żuchwowa;
  • choroby przyzębia;
  • implanty lub korony na przednich zębach;
  • próchnica, która wymaga wcześniejszego wyleczenia.

Jak wygląda proces wdrożenia leczenia nakładkami?

Pierwszą czynnością, którą wykonuje ortodonta to przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Dodatkowo lekarz dokonuje oceny, czy alignery są odpowiednią metodą leczenia powstałej wady zgryzu. W dalszej kolejności zostaje wykonane zdjęcie panoramiczne i cefalometryczne wraz z analizą dokonaną przez ortodontę. Następnie pobierane są wyciski dolnego i górnego łuku zębowego. Później przesyłane są do laboratorium. Z ich pomocą specjalista wykona skany, modele cyfrowe i pomiary przesunięć poszczególnych zębów. Na kolejnej wizycie pacjent jest informowany, jak będzie wyglądał proces leczenia, uwzględniając ruchy zębów oraz czas jego trwania. W tym celu przedstawiana jest opracowana wizualizacja. Po akceptacji i wyrażeniu zgody przez pacjenta, specjaliści z laboratorium wykonują komplet nakładek, które muszą być stosowane ściśle z zaleceniami lekarza.

Najczęściej mają one być noszone przez 20-22 godziny w ciągu doby, dlatego ich ściąganie powinno mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Na kolejnej wizycie kontrolnej u pacjenta pobierany jest kolejny wycisk łuku zębowego. Następnie otrzymuje on nowy komplet nakładek. Taka procedura jest powtarzana do momentu ukończenia procesu leczenia.

Jak wygląda pielęgnacja alignerów i jak funkcjonować z nimi w codziennych czynnościach?

Alignery są łatwe w utrzymaniu czystości. Najlepszym rozwiązaniem jest ich czyszczenie przy pomocy szczoteczki do zębów. Warto pamiętać, że konsumując posiłek, należy zdjąć nakładki, które po zakończeniu jedzenia koniecznie trzeba dokładnie umyć. Przed ich ponownym założeniem niezbędne będzie wyszczotkowanie i nitkowanie zębów. W sytuacji, kiedy nie ma takiej możliwości, zalecane jest przepłukanie ust płynem stomatologicznym lub wodą. Chcąc uzyskać zadowalające efekty, trzeba pamiętać, aby nakładki były zdejmowane tylko w koniecznych sytuacjach. Warto również mieć na uwadze, że higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, dlatego wtedy, gdy są noszone, nie wolno pić napoi, które mogą je przebarwiać oraz palić papierosów.

Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Wiele osób chce w szybki i bezbolesny sposób poprawić wygląd swojego uzębienia. Współczesna medycyna wychodzi tym oczekiwaniom naprzeciw, oferując przeźroczyste nakładki ortopedyczne.